Product information "OTU-DT-OC-160-100"
- Component for the Opens test, for capacitive testing of semiconductor chips for open circuits, short circuits and soldering faults
- Suitable for Digitaltest test systems
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Height: | 49.8 mm [1.96 in] |
| Length: | 14 mm [.551 in] |
| Max. temperature: | 60 °C [140 °F] |
| Min. temperature: | 10 °C [50 °F] |
| Outer dimensionS (WxDxH): | 12 x 14 x 49.8 mm [.472 x .551 x 1.96 in] |
| Product group: | Opens tests |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Scope of delivery: | Electronic plate, sensor plate, test probe |
| Series: | OTU |
| Spring force: | 1 N [3.59 ozf] |
| Stroke: | 5 mm [.196 in] |
| Type: | Digitaltest opens test |
| Vacuum test fixtures (VA): | VA xxxx/MTSxxx |
| Version: | Opens Check |
| Weight: | 0.01 kg [.022 lbs] |
| Width: | 12 mm [.472 in] |
Login
- Component for the Opens test, for capacitive testing of semiconductor chips for open circuits, short circuits and soldering faults
- Suitable for Digitaltest test systems
Other products in this series:
- Product group: Opens tests
- Series: OTU
- Type: Digitaltest opens test
- Version: Opens Check
- Accessory type: Customising accessories
- Scope of delivery: Electronic plate, sensor plate, test probe
- Width: 12 mm [.472 in]
- Height: 49.8 mm [1.96 in]
- Weight: 0.01 kg [.022 lbs]
- Min. temperature: 10 °C [50 °F]
- Max. temperature: 60 °C [140 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Stroke: 5 mm [.196 in]
- Spring force: 1 N [3.59 ozf]
- Length: 14 mm [.551 in]
- Outer dimensionS (WxDxH): 12 x 14 x 49.8 mm [.472 x .551 x 1.96 in]
- Vacuum test fixtures (VA): VA xxxx/MTSxxx