Product information "SB-T-HF-016-2GHz-14-Z"
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Bestückung: | HFS-810-0018 & KS-810R |
| Centring pin: | +/- 0,3 mm |
| Compatible mating part 1: | SB-P-HF-016-4GHz-14-Z |
| Connection: | SE-RG316-0011 |
| Frequency up to: | 2 GHz |
| GKS working stroke : | 4 mm [.157 in] |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Manual test fixtures (MA): | MA 21xx, MA 32xx |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Min. temperature: | -30 °C [-22 °F] |
| Number of poles: | 14 (fixed positions) |
| Product group: | Interface blocks (SB) |
| Pylon receiver: | RC-PYLON-12-V2 |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SB-HF |
| Spring force: | 74.2 N [266 ozf] |
| Type: | Radio-frequency block |
| Version: | Test system side |
| Weight: | 0.033 kg [.072 lbs] |
| Working distance: | 15,1 +/- 0,5 mm |
Login
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
Other products in this series:
- Compatible mating part 1: SB-P-HF-016-4GHz-14-Z
- Manual test fixtures (MA): MA 32xx, MA 21xx
- Pylon receiver: RC-PYLON-12-V2
- Product group: Interface blocks (SB)
- Series: SB-HF
- Type: Radio-frequency block
- Version: Test system side
- Accessory type: Customising accessories
- Bestückung: HFS-810-0018 & KS-810R
- Weight: 0.033 kg [.072 lbs]
- Min. temperature: -30 °C [-22 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Working distance: 15,1 +/- 0,5 mm
- Centring pin: +/- 0,3 mm
- Connection: SE-RG316-0011
- Number of poles: 14 (fixed positions)
- GKS working stroke : 4 mm [.157 in]
- Spring force: 74.2 N [266 ozf]
- Frequency up to: 2 GHz
- Impedance: 50 Ohm