Product information "SB-T-HF-016-0,7GHz-07"
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Bestückung: | HFS-110-0042 & KS-11023 |
| Compatible mating part 1: | SB-P-HF-016-0,7GHz-07 |
| Connection: | SE-RG178-0005 |
| Frequency up to: | .7 GHz |
| GKS working stroke : | 4 mm [.157 in] |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Manual test fixtures (MA): | MA 21xx, MA 32xx |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Min. temperature: | -30 °C [-22 °F] |
| Number of poles: | 7 (fixed positions) |
| Product group: | Interface blocks (SB) |
| Pylon receiver: | RC-PYLON-12-V2 |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SB-HF |
| Spring force: | 21 N [75.5 ozf] |
| Type: | Radio-frequency block |
| Version: | Test system side |
| Weight: | 0.034 kg [.074 lbs] |
| Working distance: | 15,1 +/- 0,5 mm |
Login
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
Other products in this series:
- Product group: Interface blocks (SB)
- Series: SB-HF
- Type: Radio-frequency block
- Version: Test system side
- Accessory type: Customising accessories
- Bestückung: HFS-110-0042 & KS-11023
- Weight: 0.034 kg [.074 lbs]
- Min. temperature: -30 °C [-22 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Compatible mating part 1: SB-P-HF-016-0,7GHz-07
- Manual test fixtures (MA): MA 32xx, MA 21xx
- Pylon receiver: RC-PYLON-12-V2
- Working distance: 15,1 +/- 0,5 mm
- Connection: SE-RG178-0005
- GKS working stroke : 4 mm [.157 in]
- Number of poles: 7 (fixed positions)
- Spring force: 21 N [75.5 ozf]
- Frequency up to: .7 GHz
- Impedance: 50 Ohm