Product information "SB-P-HF-008-6GHz-02-Z"
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Bestückung: | SB-860Z (MCX) |
| Centring pin: | +/- 0,3 mm |
| Compatible mating part 1: | SB-T-HF-008-6GHz-02-Z |
| Connection: | SE-EF316D-0015 |
| Frequency up to: | 6 GHz |
| Impedance: | 50 Ohm |
| MA exchangeable kits (ATS MA): | ATS MAxx |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Min. temperature: | -30 °C [-22 °F] |
| Number of poles: | 2 (fixed positions) |
| Product group: | Interface blocks (SB) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SB-HF |
| Type: | Radio-frequency block |
| Version: | Device under test (DUT) side |
| Weight: | 0.024 kg [.052 lbs] |
| Working distance: | 15,1 +/- 0,5 mm |
Login
- Equipped with INGUN test probes
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- Consistently low contact resistances and replicable measured values
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transmission of radio-frequency signals within the scope of the specification
Other products in this series:
- Working distance: 15,1 +/- 0,5 mm
- Centring pin: +/- 0,3 mm
- Connection: SE-EF316D-0015
- Number of poles: 2 (fixed positions)
- Frequency up to: 6 GHz
- Compatible mating part 1: SB-T-HF-008-6GHz-02-Z
- MA exchangeable kits (ATS MA): ATS MAxx
- Product group: Interface blocks (SB)
- Series: SB-HF
- Type: Radio-frequency block
- Version: Device under test (DUT) side
- Accessory type: Customising accessories
- Bestückung: SB-860Z (MCX)
- Weight: 0.024 kg [.052 lbs]
- Min. temperature: -30 °C [-22 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Impedance: 50 Ohm