Product information "NHS-GF-23,2-5,0-KU-ST-ESD"
- Trusted push rod for reliable, spring-loaded fixing of the PCB in the probe field against the force of the test probes
- Robust, spring-loaded design
- Quick, easy installation
- Incl. KS-113 23 receptacle
- Suitable as tooling pin for PCBs which are centred from above
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Colour: | Gold |
| Installation: | Plugged |
| Outer dimensions (TxL): | 5 x 58 mm [.196 x 2.28 in] |
| Product group: | Push rods (NHS) |
| Pushrod installation height: | 18 mm [.708 in] |
| Pushrod shaft diameter: | 3 mm [.118 in] |
| Pushrod working stroke : | 11.2 mm [.44 in] |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | NHS-GF |
| Shaft material: | CuBe |
| Spring force: | 5 N [17.9 ozf] |
| Thread: | Ø 2,99 mm |
| Tip diameter: | 5 mm [.196 in] |
| Tip length: | 6 mm [.236 in] |
| Tip material: | Plastic |
| Total length: | 58 mm [2.28 in] |
| Type: | Spring-loaded |
| Version: | Not ESD compliant |
Login
- Trusted push rod for reliable, spring-loaded fixing of the PCB in the probe field against the force of the test probes
- Robust, spring-loaded design
- Quick, easy installation
- Incl. KS-113 23 receptacle
- Suitable as tooling pin for PCBs which are centred from above
Other products in this series:
- Total length: 58 mm [2.28 in]
- Tip diameter: 5 mm [.196 in]
- Pushrod shaft diameter: 3 mm [.118 in]
- Tip material: Plastic
- Shaft material: CuBe
- Installation: Plugged
- Thread: Ø 2,99 mm
- Pushrod working stroke : 11.2 mm [.44 in]
- Tip length: 6 mm [.236 in]
- Pushrod installation height: 18 mm [.708 in]
- Spring force: 5 N [17.9 ozf]
- Product group: Push rods (NHS)
- Series: NHS-GF
- Type: Spring-loaded
- Version: Not ESD compliant
- Accessory type: Customising accessories
- Outer dimensions (TxL): 5 x 58 mm [.196 x 2.28 in]
- Colour: Gold
- RoHS-compliant: Yes