Product information "KT-S-050 47 35"
- Use of larger test probes for increased contacting accuracy and longer service life
- Compatible with existing socketless systems
- Variable installation height allows for optimal consideration of different test point levels
| Grid: | 1.27 mm [50 mil] |
|---|---|
| Installation type: | Press-in |
| Knurl: | No |
| Latching lug: | No |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | 3 CuBe |
| Mounting hole in CEM1: | 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in] |
| Mounting hole in FR4: | 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in] |
| Product group: | Contact terminals (KT) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KT-S050, KT-S050 standard |
| Shaft diameter: | 0.94 mm [.037 in] |
| Sub-series: | KT-S050 standard |
| Surface area: | A gold |
| Tip diameter: | 0.64 mm [.025 in] |
| Total length: | 35 mm [1.37 in] |
| Type of contact terminal connection: | Wire-wrap |
Login
- Use of larger test probes for increased contacting accuracy and longer service life
- Compatible with existing socketless systems
- Variable installation height allows for optimal consideration of different test point levels
Other products in this series:
- Tip diameter: 0.64 mm [.025 in]
- Product group: Contact terminals (KT)
- Series: KT-S050 standard, KT-S050
- Sub-series: KT-S050 standard
- Grid: 1.27 mm [50 mil]
- Type of contact terminal connection: Wire-wrap
- Magnetic: Yes
- Installation type: Press-in
- Quick-exchange system: No
- Surface area: A gold
- Material: 3 CuBe
- Knurl: No
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 35 mm [1.37 in]
- Shaft diameter: 0.94 mm [.037 in]
- Latching lug: No
- Mounting hole in CEM1: 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in]
- Mounting hole in FR4: 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in]