Product information "KT-S-050 67 23"
- Use of larger test probes for increased contacting accuracy and longer service life
- Compatible with existing socketless systems
- Variable installation height allows for optimal consideration of different test point levels
| Grid: | 1.27 mm [50 mil] |
|---|---|
| Installation type: | Press-in |
| Knurl: | No |
| Latching lug: | No |
| Magnetic: | Yes |
| Mounting hole in CEM1: | 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in] |
| Mounting hole in FR4: | 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in] |
| Product group: | Contact terminals (KT) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KT-S050, KT-S050 standard |
| Shaft diameter: | 0.9 mm [.035 in] |
| Sub-series: | KT-S050 standard |
| Surface area: | A gold |
| Tip diameter: | 0.64 mm [.025 in] |
| Total length: | 22.8 mm [.898 in] |
| Type of contact terminal connection: | Wireless |
Login
- Use of larger test probes for increased contacting accuracy and longer service life
- Compatible with existing socketless systems
- Variable installation height allows for optimal consideration of different test point levels
Other products in this series:
- Tip diameter: 0.64 mm [.025 in]
- Product group: Contact terminals (KT)
- Series: KT-S050 standard, KT-S050
- Sub-series: KT-S050 standard
- Grid: 1.27 mm [50 mil]
- Type of contact terminal connection: Wireless
- Magnetic: Yes
- Installation type: Press-in
- Quick-exchange system: No
- Surface area: A gold
- Knurl: No
- RoHS-compliant: Yes
- Mounting hole in CEM1: 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in]
- Mounting hole in FR4: 0.97 – 0.99 mm [.038 – .038 in]
- Total length: 22.8 mm [.898 in]
- Shaft diameter: 0.9 mm [.035 in]
- Latching lug: No