Product information "KS-858"
- Receptacle for HFS-858
| Collar diameter: | 6.6 mm [.259 in] |
|---|---|
| Collar height: | 0.4 mm [.015 in] |
| Knurl: | No |
| Mounting hole in CEM1: | 6.28 – 6.29 mm [.247 – .247 in] |
| Mounting hole in FR4: | 6.28 – 6.29 mm [.247 – .247 in] |
| Outer diameter: | 6.3 mm [.248 in] |
| Press ring: | No |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-858 |
| Sub-series: | KS-858, press-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 22 mm [.866 in] |
| Type of receptacle connection: | Solder outer surface |
| Vacuum-tight: | No |
Login
- Receptacle for HFS-858
Other products in this series:
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-858
- Sub-series: KS-858, press-in version
- Type of receptacle connection: Solder outer surface
- Press ring: No
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 6.6 mm [.259 in]
- Collar height: 0.4 mm [.015 in]
- Knurl: No
- Vacuum-tight: No
- RoHS-compliant: Yes
- Mounting hole in CEM1: 6.28 – 6.29 mm [.247 – .247 in]
- Mounting hole in FR4: 6.28 – 6.29 mm [.247 – .247 in]
- Total length: 22 mm [.866 in]
- Outer diameter: 6.3 mm [.248 in]