Product information "HSS-2259"
- Robust high current probes for harsh environmental conditions with side forces and vibrations
- Well-suited as permanent or removeable contact element in machinery construction, especially in combination with the available contact terminal
- High-current load capacity, the electrical connection is via a cable lug
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Barrel diameter: | 9 mm [.354 in] |
| Contacting from: | Pad, Female connector |
| Current load capacity / rated current: | 25 A |
| Grid: | 12 mm [472 mil] |
| Installation type: | Plug-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Maximum stroke: | 9.5 mm [.374 in] |
| Min. temperature: | 0 °C [32 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | High-current test probe, Robust HSS (probe / contact terminal) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | HSS-2259 |
| Spring force at working stroke: | 10 N [35.9 ozf] |
| Spring pre-load: | 5 N [17.9 ozf] |
| Sub-product group: | Robust HSS (probe / contact terminal) |
| Tip diameter: | 4.9 mm [.192 in] |
| Tip style: | 05 bullet-nosed (full radius) |
| Tip style material: | 1 brass |
| Tip style surface: | S silver |
| Total length: | 57.5 mm [2.26 in] |
| Type of test probe connection: | Thread connection |
| Typical resistance (Ri): | 1 mOhm |
| Working stroke: | 7 mm [.275 in] |
Login
- Robust high current probes for harsh environmental conditions with side forces and vibrations
- Well-suited as permanent or removeable contact element in machinery construction, especially in combination with the available contact terminal
- High-current load capacity, the electrical connection is via a cable lug
Other products in this series:
- Product group: Robust HSS (probe / contact terminal), High-current test probe
- Sub-product group: Robust HSS (probe / contact terminal)
- Series: HSS-2259
- Grid: 12 mm [472 mil]
- Contacting from: Female connector, Pad
- Magnetic: Yes
- Installation type: Plug-in
- Quick-exchange system: No
- Type of test probe connection: Thread connection
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Min. temperature: 0 °C [32 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 57.5 mm [2.26 in]
- Barrel diameter: 9 mm [.354 in]
- Maximum stroke: 9.5 mm [.374 in]
- Spring pre-load: 5 N [17.9 ozf]
- Spring force at working stroke: 10 N [35.9 ozf]
- Working stroke: 7 mm [.275 in]
- Tip style: 05 bullet-nosed (full radius)
- Tip diameter: 4.9 mm [.192 in]
- Tip style surface: S silver
- Tip style material: 1 brass
- Current load capacity / rated current: 25 A
- Typical resistance (Ri): 1 mOhm