Product information "BCP-113 306 300 A 3002"
- Contacting solution for prismatic and cylindrical cells such as 18600, 21700 and 46xx as well as coin cells
- Current rating upto 8A on Al DUT with temperature rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 25A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as formation, AC-IR, open circuit voltage (OCV) measurement and end-of-life (EOL) testing
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 10 mΩ
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Application rec.: | EOL-Test, Formation, Hi-POT-Test/High voltage |
| Barrel diameter: | 2.65 mm [.104 in] |
| Collar height: | 02 |
| Compatible receptacle(s): | KS-113, KS-113 23 |
| Current load capacity / rated current: | 25 A |
| Grid: | 4 mm [157 mil] |
| Installation type: | Plug-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 200 °C [392 °F] |
| Maximum stroke: | 5.3 mm [.208 in] |
| Min. temperature: | -100 °C [-148 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | Battery Contacting, Standard BCP (press-in) |
| Quick-exchange system: | Yes |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | BCP-113 |
| Spring force at working stroke: | 3 N [10.7 ozf] |
| Spring pre-load: | 1.24 N [4.46 ozf] |
| Sub-product group: | Standard BCP (press-in) |
| Tip diameter: | 3 mm [.118 in] |
| Tip style: | 06 serrated |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 27.3 mm [1.07 in] |
| Typical resistance (Ri): | 10 mOhm |
| Working stroke: | 4 mm [.157 in] |
Login
- Contacting solution for prismatic and cylindrical cells such as 18600, 21700 and 46xx as well as coin cells
- Current rating upto 8A on Al DUT with temperature rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 25A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as formation, AC-IR, open circuit voltage (OCV) measurement and end-of-life (EOL) testing
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 10 mΩ
Other products in this series:
- Product group: Standard BCP (press-in), Battery Contacting
- Sub-product group: Standard BCP (press-in)
- Series: BCP-113
- Application rec.: EOL-Test, Hi-POT-Test/High voltage, Formation
- Grid: 4 mm [157 mil]
- Magnetic: Yes
- Installation type: Plug-in
- Quick-exchange system: Yes
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Compatible receptacle(s): KS-113 23, KS-113
- Min. temperature: -100 °C [-148 °F]
- Max. temperature: 200 °C [392 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Tip style: 06 serrated
- Tip diameter: 3 mm [.118 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe
- Total length: 27.3 mm [1.07 in]
- Barrel diameter: 2.65 mm [.104 in]
- Maximum stroke: 5.3 mm [.208 in]
- Spring pre-load: 1.24 N [4.46 ozf]
- Collar height: 02
- Spring force at working stroke: 3 N [10.7 ozf]
- Working stroke: 4 mm [.157 in]
- Current load capacity / rated current: 25 A
- Typical resistance (Ri): 10 mOhm