Product information "BCP-740 360 750 A 15016-51"
- Contacting solution for cylindrical and prismatic cells, battery modules and packs
- Current rating upto 20 A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 100 A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as Formation, Charging and DC-IR measurement
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 5 mΩ
- simple installation via flange mounting
- Dipole Design provided with measuring contact for precise voltage measurements
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Application rec.: | DC-IR, Fast Charging/High Current, Formation |
| Barrel diameter: | 6.6 mm [.259 in] |
| Collar height: | 16 |
| Current load capacity / rated current: | 100 A |
| DUT / contact: | Cylindrical cells, Prismatic cells |
| Grid: | 11 mm [433 mil] |
| Installation type: | Flange |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 200 °C [392 °F] |
| Maximum stroke: | 8 mm [.314 in] |
| Min. temperature: | -100 °C [-148 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | Dipole HSS / four-pole clamp, High-current test probe |
| Quick-exchange system: | No |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: | 20 A |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: | 60 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: | 60 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: | 100 A |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | BCP-740 |
| Spring force at working stroke: | 15 N [53.9 ozf] |
| Spring pre-load: | 7.44 N [26.7 ozf] |
| Sub-product group: | Dipole HSS / four-pole clamp |
| Tip diameter: | 7.5 mm [.295 in] |
| Tip style: | 60 serrated, small grid |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 63.9 mm [2.51 in] |
| Type of test probe connection: | Thread connection |
| Typical resistance (Ri): | 5 mOhm |
| Working stroke: | 6 mm [.236 in] |
Login
- Contacting solution for cylindrical and prismatic cells, battery modules and packs
- Current rating upto 20 A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 100 A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as Formation, Charging and DC-IR measurement
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 5 mΩ
- simple installation via flange mounting
- Dipole Design provided with measuring contact for precise voltage measurements
Other products in this series:
- Current load capacity / rated current: 100 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: 60 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: 100 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: 20 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: 60 A
- Typical resistance (Ri): 5 mOhm
- Product group: Dipole HSS / four-pole clamp, High-current test probe
- Sub-product group: Dipole HSS / four-pole clamp
- Series: BCP-740
- Application rec.: Fast Charging/High Current, DC-IR, Formation
- Grid: 11 mm [433 mil]
- DUT / contact: Prismatic cells, Cylindrical cells
- Magnetic: Yes
- Installation type: Flange
- Quick-exchange system: No
- Type of test probe connection: Thread connection
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Min. temperature: -100 °C [-148 °F]
- Max. temperature: 200 °C [392 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 63.9 mm [2.51 in]
- Barrel diameter: 6.6 mm [.259 in]
- Maximum stroke: 8 mm [.314 in]
- Spring pre-load: 7.44 N [26.7 ozf]
- Collar height: 16
- Spring force at working stroke: 15 N [53.9 ozf]
- Working stroke: 6 mm [.236 in]
- Tip style: 60 serrated, small grid
- Tip diameter: 7.5 mm [.295 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe