Product information "SB-P-PN-008-PK3"
- Equipped with pneumatic contact terminals
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transfer of compressed air within the scope of the specification
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Bestückung: | PKT-M-PK3 |
| Compatible mating part 1: | SB-T-PN-008-PK3 |
| Compressed air connection: | PK-3 |
| Compressed air lock: | No |
| Compressed air quality: | ISO 8573-1:2010 |
| Connection: | PDS-4-075-PUN |
| MA exchangeable kits (ATS MA): | ATS MAxx |
| Max. temperature: | 120 °C [248 °F] |
| Min. temperature: | -30 °C [-22 °F] |
| Number of poles: | 8 (fixed positions) |
| Product group: | Interface blocks (SB) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SB-PN |
| Type: | Pneumatic block |
| Typical compressed air: | 6 bar [87 psi] |
| Version: | Device under test (DUT) side |
| Weight: | 0.035 kg [.077 lbs] |
| Working distance: | 15,1 +/- 0,5 mm |
Login
- Equipped with pneumatic contact terminals
- Suitable for test fixtures with internal or external Pylon interface
- High contact reliability and transmission quality
- Reliable transfer of compressed air within the scope of the specification
Other products in this series:
- Product group: Interface blocks (SB)
- Series: SB-PN
- Type: Pneumatic block
- Version: Device under test (DUT) side
- Accessory type: Customising accessories
- Bestückung: PKT-M-PK3
- Weight: 0.035 kg [.077 lbs]
- Min. temperature: -30 °C [-22 °F]
- Max. temperature: 120 °C [248 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Working distance: 15,1 +/- 0,5 mm
- Connection: PDS-4-075-PUN
- Number of poles: 8 (fixed positions)
- Compressed air connection: PK-3
- Typical compressed air: 6 bar [87 psi]
- Compressed air lock: No
- Compressed air quality: ISO 8573-1:2010
- Compatible mating part 1: SB-T-PN-008-PK3
- MA exchangeable kits (ATS MA): ATS MAxx