Product information "KS-075 30 M-R"
| Collar diameter: | 1.45 mm [.057 in] |
|---|---|
| Collar height: | 0.2 mm [.007 in] |
| Knurl: | Yes |
| Mounting hole in CEM1: | 1.32 – 1.34 mm [.051 – .052 in] |
| Mounting hole in FR4: | 1.32 – 1.34 mm [.051 – .052 in] |
| Outer diameter: | 1.32 mm [.051 in] |
| Press ring: | No |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-075 |
| Sub-series: | KS-075 M screw-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 32.7 mm [1.28 in] |
| Type of receptacle connection: | Solder |
| Vacuum-tight: | No |
Login
Other products in this series:
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-075
- Sub-series: KS-075 M screw-in version
- Type of receptacle connection: Solder
- Press ring: No
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 1.45 mm [.057 in]
- Collar height: 0.2 mm [.007 in]
- Knurl: Yes
- Vacuum-tight: No
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 32.7 mm [1.28 in]
- Outer diameter: 1.32 mm [.051 in]
- Mounting hole in CEM1: 1.32 – 1.34 mm [.051 – .052 in]
- Mounting hole in FR4: 1.32 – 1.34 mm [.051 – .052 in]