Product information "KS-002 30 G"
| Collar diameter: | 1.78 mm [.07 in] |
|---|---|
| Collar height: | 6.1 mm [.24 in] |
| Knurl: | No |
| Mounting hole in CEM1: | 1.68 – 1.69 mm [.066 – .066 in] |
| Mounting hole in FR4: | 1.68 – 1.69 mm [.066 – .066 in] |
| Mounting hole with press ring in CEM1: | 1.7 – 1.75 mm [.066 – .068 in] |
| Mounting hole with press ring in FR4: | 1.7 – 1.75 mm [.066 – .068 in] |
| Outer diameter: | 1.67 mm [.065 in] |
| Press ring: | Yes |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-002 |
| Sub-series: | KS-002 press-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 24.2 mm [.952 in] |
| Type of receptacle connection: | Solder |
| Vacuum-tight: | No |
Login
Other products in this series:
- Total length: 24.2 mm [.952 in]
- Outer diameter: 1.67 mm [.065 in]
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-002
- Sub-series: KS-002 press-in version
- Type of receptacle connection: Solder
- Press ring: Yes
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 1.78 mm [.07 in]
- Collar height: 6.1 mm [.24 in]
- Knurl: No
- Vacuum-tight: No
- RoHS-compliant: Yes
- Mounting hole in CEM1: 1.68 – 1.69 mm [.066 – .066 in]
- Mounting hole in FR4: 1.68 – 1.69 mm [.066 – .066 in]
- Mounting hole with press ring in CEM1: 1.7 – 1.75 mm [.066 – .068 in]
- Mounting hole with press ring in FR4: 1.7 – 1.75 mm [.066 – .068 in]