Product information "BCP-150 314 290 A 5002"
- Contacting solution for prismatic and cylindrical cells such as 18600, 21700 and 46xx as well as coin cells
- Current rating upto 15A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 50A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as formation, AC-IR, open circuit voltage (OCV) measurement and end-of-life (EOL) testing
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 10 mΩ
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Application rec.: | EOL-Test, Formation, Hi-POT-Test/High voltage |
| Barrel diameter: | 3.5 mm [.137 in] |
| Collar height: | 02 |
| Compatible receptacle(s): | KS-150 |
| Current load capacity / rated current: | 50 A |
| DUT / contact: | Cylindrical cells, Prismatic cells |
| Grid: | 5.08 mm [200 mil] |
| Installation type: | Plug-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 200 °C [392 °F] |
| Maximum stroke: | 5.5 mm [.216 in] |
| Min. temperature: | -100 °C [-148 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | Battery Contacting, Standard BCP (press-in) |
| Quick-exchange system: | Yes |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: | 15 A |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: | 35 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: | 25 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: | 50 A |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | BCP-150 |
| Spring force at working stroke: | 5 N [17.9 ozf] |
| Spring pre-load: | 2.18 N [7.84 ozf] |
| Sub-product group: | Standard BCP (press-in) |
| Tip diameter: | 2.9 mm [.114 in] |
| Tip style: | 14 4-point crown, self-cleaning |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 38.5 mm [1.51 in] |
| Typical resistance (Ri): | 10 mOhm |
| Working stroke: | 4.4 mm [.173 in] |
Login
- Contacting solution for prismatic and cylindrical cells such as 18600, 21700 and 46xx as well as coin cells
- Current rating upto 15A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 50A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as formation, AC-IR, open circuit voltage (OCV) measurement and end-of-life (EOL) testing
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 10 mΩ
Other products in this series:
- Total length: 38.5 mm [1.51 in]
- Barrel diameter: 3.5 mm [.137 in]
- Maximum stroke: 5.5 mm [.216 in]
- Spring pre-load: 2.18 N [7.84 ozf]
- Collar height: 02
- Spring force at working stroke: 5 N [17.9 ozf]
- Working stroke: 4.4 mm [.173 in]
- Current load capacity / rated current: 50 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: 25 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: 50 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: 15 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: 35 A
- Typical resistance (Ri): 10 mOhm
- Product group: Standard BCP (press-in), Battery Contacting
- Sub-product group: Standard BCP (press-in)
- Series: BCP-150
- Application rec.: EOL-Test, Hi-POT-Test/High voltage, Formation
- Grid: 5.08 mm [200 mil]
- DUT / contact: Prismatic cells, Cylindrical cells
- Magnetic: Yes
- Installation type: Plug-in
- Quick-exchange system: Yes
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Compatible receptacle(s): KS-150
- Min. temperature: -100 °C [-148 °F]
- Max. temperature: 200 °C [392 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Tip style: 14 4-point crown, self-cleaning
- Tip diameter: 2.9 mm [.114 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe