Product information "SE-AWG20-2-BU01660-100"
- Industry Standard Plug with AWG20 wire gauge
- Reliable Insertion/Extraction Force
- Superior Durability in Harsh Environments
- Compatible with BCP Products
| Cable length: | 1,000 mm [39.3 in] |
|---|---|
| Cable shielding: | Simple |
| Cable type: | AWG 20, Litze, Klasse 2 |
| Interface 1: | BU-01660 socket 1.6mm x 6.0mm |
| Interface 2: | Open cable end |
| Interface gender 1: | F signal conductor female / socket |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Min. temperature: | -40 °C [-40 °F] |
| Product group: | Assemblies |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SE-AWG20 |
| Sub-series: | SE-AWG20 connector with cable AWG20 |
| Version 1: | Straight |
Login
- Industry Standard Plug with AWG20 wire gauge
- Reliable Insertion/Extraction Force
- Superior Durability in Harsh Environments
- Compatible with BCP Products
Other products in this series:
- Interface 1: BU-01660 socket 1.6mm x 6.0mm
- Interface gender 1: F signal conductor female / socket
- Version 1: Straight
- Interface 2: Open cable end
- Cable shielding: Simple
- Product group: Assemblies
- Series: SE-AWG20
- Sub-series: SE-AWG20 connector with cable AWG20
- Min. temperature: -40 °C [-40 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Cable length: 1,000 mm [39.3 in]
- Cable type: AWG 20, Litze, Klasse 2