Product information "KT-586 102 400 R"
| Collar height: | 03 |
|---|---|
| Grid: | 4.5 mm [177 mil] |
| Installation height: | 3 mm [.118 in] |
| Installation type: | Press-in |
| Knurl: | Yes |
| Latching lug: | No |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | 1 brass |
| Mounting hole in CEM1: | 2.55 – 2.57 mm [.1 – .101 in] |
| Mounting hole in FR4: | 2.55 – 2.57 mm [.1 – .101 in] |
| Product group: | Contact terminals (KT) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KT-586 |
| Shaft diameter: | 2.45 mm [.096 in] |
| Sub-series: | KT-586 |
| Surface area: | R rhodium |
| Tip diameter: | 4 mm [.157 in] |
| Tip style: | 02 flat |
| Total length: | 18 mm [.708 in] |
| Type of contact terminal connection: | Solder connection |
Login
Other products in this series:
- Product group: Contact terminals (KT)
- Series: KT-586
- Sub-series: KT-586
- Grid: 4.5 mm [177 mil]
- Type of contact terminal connection: Solder connection
- Installation height: 3 mm [.118 in]
- Magnetic: Yes
- Installation type: Press-in
- Quick-exchange system: No
- Surface area: R rhodium
- Material: 1 brass
- Knurl: Yes
- RoHS-compliant: Yes
- Collar height: 03
- Total length: 18 mm [.708 in]
- Shaft diameter: 2.45 mm [.096 in]
- Latching lug: No
- Mounting hole in CEM1: 2.55 – 2.57 mm [.1 – .101 in]
- Mounting hole in FR4: 2.55 – 2.57 mm [.1 – .101 in]
- Tip style: 02 flat
- Tip diameter: 4 mm [.157 in]