Product information "KT-2513"
| Grid: | 14 mm [551 mil] |
|---|---|
| Installation height: | 42 mm [1.65 in] |
| Installation type: | Screw-in |
| Knurl: | No |
| Latching lug: | No |
| Magnetic: | No |
| Material: | 1 brass |
| Mounting hole in CEM1: | 6.1 – 6.5 mm [.24 – .255 in] |
| Mounting hole in FR4: | 6.1 – 6.5 mm [.24 – .255 in] |
| Product group: | Contact terminals (KT) |
| Quick-exchange system: | No |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KT-2513 |
| Shaft diameter: | 12.9 mm [.507 in] |
| Sub-series: | KT-2513 |
| Surface area: | S silver |
| Tip diameter: | 9 mm [.354 in] |
| Tip style: | 02 flat |
| Total length: | 69.1 mm [2.72 in] |
| Type of contact terminal connection: | Thread connection |
Login
Other products in this series:
- Product group: Contact terminals (KT)
- Series: KT-2513
- Sub-series: KT-2513
- Grid: 14 mm [551 mil]
- Type of contact terminal connection: Thread connection
- Installation height: 42 mm [1.65 in]
- Magnetic: No
- Installation type: Screw-in
- Quick-exchange system: No
- Surface area: S silver
- Material: 1 brass
- Knurl: No
- RoHS-compliant: Yes
- Mounting hole in CEM1: 6.1 – 6.5 mm [.24 – .255 in]
- Mounting hole in FR4: 6.1 – 6.5 mm [.24 – .255 in]
- Tip style: 02 flat
- Tip diameter: 9 mm [.354 in]
- Total length: 69.1 mm [2.72 in]
- Shaft diameter: 12.9 mm [.507 in]
- Latching lug: No