Product information "KS-079 35 V-26"
| Collar diameter: | 1.05 mm [.041 in] |
|---|---|
| Collar height: | 0.2 mm [.007 in] |
| Insulating material: | Tefzel |
| Kink protection: | No |
| Knurl: | No |
| Mounting hole in CEM1: | 0.94 – 0.95 mm [.037 – .037 in] |
| Mounting hole in FR4: | 0.94 – 0.95 mm [.037 – .037 in] |
| Outer diameter: | 0.95 mm [.037 in] |
| Press ring: | No |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-079 |
| Sub-series: | KS-079 press-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 16.5 mm [.649 in] |
| Type of receptacle connection: | Pre-wired |
| Vacuum-tight: | yes (< 1 ccm / min) |
| Wire colour: | Yellow |
| Wire diameter: | 0.4 mm [.015 in] |
| Wire length: | 1,000 mm [39.3 in] |
| Wire outer diameter: | 0.67 mm [.026 in] |
| Wire type: | Solid |
| Wire type AWG: | 26 FEP |
Login
Other products in this series:
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-079
- Sub-series: KS-079 press-in version
- Type of receptacle connection: Pre-wired
- Press ring: No
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 1.05 mm [.041 in]
- Collar height: 0.2 mm [.007 in]
- Knurl: No
- Vacuum-tight: yes (< 1 ccm / min)
- RoHS-compliant: Yes
- Total length: 16.5 mm [.649 in]
- Outer diameter: 0.95 mm [.037 in]
- Wire type AWG: 26 FEP
- Wire type: Solid
- Insulating material: Tefzel
- Wire outer diameter: 0.67 mm [.026 in]
- Wire length: 1,000 mm [39.3 in]
- Wire diameter: 0.4 mm [.015 in]
- Wire colour: Yellow
- Kink protection: No
- Mounting hole in CEM1: 0.94 – 0.95 mm [.037 – .037 in]
- Mounting hole in FR4: 0.94 – 0.95 mm [.037 – .037 in]