Product information "KS-003 30 G"
| Collar diameter: | 2.49 mm [.098 in] |
|---|---|
| Collar height: | 7.6 mm [.299 in] |
| Knurl: | No |
| Mounting hole in CEM1: | 2.33 – 2.34 mm [.091 – .092 in] |
| Mounting hole in FR4: | 2.33 – 2.34 mm [.091 – .092 in] |
| Mounting hole with press ring in CEM1: | 2.39 – 2.44 mm [.094 – .096 in] |
| Mounting hole with press ring in FR4: | 2.39 – 2.44 mm [.094 – .096 in] |
| Outer diameter: | 2.36 mm [.092 in] |
| Press ring: | Yes |
| Product group: | Receptacles (KS) |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | KS-003 |
| Sub-series: | KS-003 press-in version |
| Surface area: | Gold |
| Total length: | 30.2 mm [1.18 in] |
| Type of receptacle connection: | Solder |
| Vacuum-tight: | No |
Login
Other products in this series:
- Product group: Receptacles (KS)
- Series: KS-003
- Sub-series: KS-003 press-in version
- Type of receptacle connection: Solder
- Press ring: Yes
- Surface area: Gold
- Collar diameter: 2.49 mm [.098 in]
- Collar height: 7.6 mm [.299 in]
- Knurl: No
- Vacuum-tight: No
- RoHS-compliant: Yes
- Mounting hole in CEM1: 2.33 – 2.34 mm [.091 – .092 in]
- Mounting hole in FR4: 2.33 – 2.34 mm [.091 – .092 in]
- Mounting hole with press ring in CEM1: 2.39 – 2.44 mm [.094 – .096 in]
- Mounting hole with press ring in FR4: 2.39 – 2.44 mm [.094 – .096 in]
- Total length: 30.2 mm [1.18 in]
- Outer diameter: 2.36 mm [.092 in]