Product information "BCP-623 360 600 A 15002 M"
- Contacting solution for cylindrical and prismatic cells, battery modules and packs
- Current rating upto 30A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 100A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as Formation and Charging
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 5 mΩ
- Secure hold in the receptacle thanks to the threaded connection
| Adjustable installation height: | No |
|---|---|
| Application rec.: | Fast Charging/High Current, Formation |
| Barrel diameter: | 5.8 mm [.228 in] |
| Collar height: | 02 |
| Compatible receptacle(s): | KS-623 M |
| Current load capacity / rated current: | 100 A |
| DUT / contact: | Cylindrical cells, Prismatic cells |
| Grid: | 7.6 mm [299 mil] |
| Installation type: | Screw-in |
| Magnetic: | Yes |
| Max. temperature: | 200 °C [392 °F] |
| Maximum stroke: | 5.5 mm [.216 in] |
| Min. temperature: | -100 °C [-148 °F] |
| Non-rotating: | No |
| Product group: | Battery Contacting, Standard BCP (screw-in) |
| Quick-exchange system: | Yes |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: | 30 A |
| Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: | 65 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: | 45 A |
| Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: | 100 A |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Screw-in torque: | 40 cNm [3.54 lbf·in] |
| Screw-in torque max.: | 40 cNm [3.54 lbf·in] |
| Series: | BCP-623, BCP-623 M screw-in |
| Spring force at working stroke: | 15 N [53.9 ozf] |
| Spring pre-load: | 8.27 N [29.7 ozf] |
| Sub-product group: | Standard BCP (screw-in) |
| Tip diameter: | 6 mm [.236 in] |
| Tip style: | 60 serrated, small grid |
| Tip style material: | 3 CuBe |
| Tip style surface: | A gold |
| Total length: | 52.1 mm [2.05 in] |
| Typical resistance (Ri): | 5 mOhm |
| Working stroke: | 4.4 mm [.173 in] |
Login
- Contacting solution for cylindrical and prismatic cells, battery modules and packs
- Current rating upto 30A on Al DUT with temperaturer rise dT ≤ 20 K ; max. current rating of 100A on high conducting materials like copper alloys
- Designed for a range of cell contacting applications such as Formation and Charging
- Low-resistance contact probe with Ri typical < 5 mΩ
- Secure hold in the receptacle thanks to the threaded connection
Other products in this series:
- Total length: 52.1 mm [2.05 in]
- Barrel diameter: 5.8 mm [.228 in]
- Maximum stroke: 5.5 mm [.216 in]
- Spring pre-load: 8.27 N [29.7 ozf]
- Collar height: 02
- Spring force at working stroke: 15 N [53.9 ozf]
- Working stroke: 4.4 mm [.173 in]
- Screw-in torque max.: 40 cNm [3.54 lbf·in]
- Product group: Standard BCP (screw-in), Battery Contacting
- Sub-product group: Standard BCP (screw-in)
- Series: BCP-623, BCP-623 M screw-in
- Application rec.: Fast Charging/High Current, Formation
- Grid: 7.6 mm [299 mil]
- DUT / contact: Prismatic cells, Cylindrical cells
- Magnetic: Yes
- Installation type: Screw-in
- Quick-exchange system: Yes
- Adjustable installation height: No
- Non-rotating: No
- Screw-in torque: 40 cNm [3.54 lbf·in]
- Compatible receptacle(s): KS-623 M
- Min. temperature: -100 °C [-148 °F]
- Max. temperature: 200 °C [392 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Current load capacity / rated current: 100 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 20 K: 45 A
- Rated current on copper @ΔT ≤ 60 K: 100 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 20 K: 30 A
- Rated current on aluminium @ΔT ≤ 60 K: 65 A
- Typical resistance (Ri): 5 mOhm
- Tip style: 60 serrated, small grid
- Tip diameter: 6 mm [.236 in]
- Tip style surface: A gold
- Tip style material: 3 CuBe