Product information "SE-AWG08-6-AN0003-100-AN0004-3"
- Extremely low resistance cables made of pure copper wires with tin plated connectors
- Flexible copper cables to compensate the movement of the plunger
- Engineered to be exceptionally flexible, ensuring it exerts virtually no force on the continuous plunger probe
- Insulation made out of a transparent and thin silicone tube
| Cable length: | 140 mm [5.51 in] |
|---|---|
| Cable shielding: | Simple |
| Cable type: | AWG 08, Litze, Klasse 6 |
| Interface 1: | AN-0003 cable eye Winkel - width 15mm, Bohrung 8.2mm |
| Interface 2: | AN-0004 cable eye gerade - width 15mm, Bohrung 8.5mm |
| Interface gender 1: | F signal conductor female / socket |
| Interface gender 2: | F signal conductor female / socket |
| Max. temperature: | 80 °C [176 °F] |
| Min. temperature: | -40 °C [-40 °F] |
| Product group: | Assemblies |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | SE-AWG08 |
| Sub-series: | SE-AWG08 plug with AWG08 cable |
| Version 1: | Right angle |
| Version 2: | Straight |
Login
- Extremely low resistance cables made of pure copper wires with tin plated connectors
- Flexible copper cables to compensate the movement of the plunger
- Engineered to be exceptionally flexible, ensuring it exerts virtually no force on the continuous plunger probe
- Insulation made out of a transparent and thin silicone tube
Other products in this series:
- Product group: Assemblies
- Series: SE-AWG08
- Sub-series: SE-AWG08 plug with AWG08 cable
- Min. temperature: -40 °C [-40 °F]
- Max. temperature: 80 °C [176 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Cable length: 140 mm [5.51 in]
- Cable type: AWG 08, Litze, Klasse 6
- Cable shielding: Simple
- Interface 1: AN-0003 cable eye Winkel - width 15mm, Bohrung 8.2mm
- Interface gender 1: F signal conductor female / socket
- Version 1: Right angle
- Interface 2: AN-0004 cable eye gerade - width 15mm, Bohrung 8.5mm
- Interface gender 2: F signal conductor female / socket
- Version 2: Straight